Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Στην παράταση πήρε την πρόκριση ο Λεβαδειακός

Την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Λεβαδειακός καθώς επικράτησε στην παράταση με σκορ 1-2 την Ηλιούπολη στο δημοτικό γήπεδο της περιοχής της Αθήνας. Οι Βοιωτοί στο πρώτο τους επίσημο ματς της σεζόν παρουσιάστηκαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις τελικές προσπάθειες που είχαν, με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια να ολοκληρωθεί ισόπαλη στο 0-0 και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. Με την έναρξη της παράτασης και στο 2ο λεπτό, ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με τον Κουιρουκίδη με σουτ έπειτα από ωραίο γύρισμα του Πολέτο. Στο 112′ ο Μάντριτς από πλευράς Ηλιούπολης ισοφάρισε και έκανε το 1-1 δίνοντας ξανά έναυσμα στην αναμέτρηση, μέχρι να φθάσει το 117′ όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπαρμπόσα. Την εκτέλεση πέναλτι την ανέλαβε ο αρχηγός του Λεβαδειακού Γιώργος Νίκας ο οποίος και σκόραρε στέλνοντας την ομάδα του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στην 4η φάση του θεσμού ο Λεβαδειακός θα υποδεχθεί την νικήτρια του αγώνα: Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 17/9 και στην 5η φάση εφόσον προκριθεί ο Λεβαδειακός θα υποδεχθεί την ομάδα του Π.Α.Σ. Λαμία!