Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Δόξα Ασσήρου – Χατ τρικ του Θεοδωρίδη κόντρα στον Ιωνικό! (video)

Συνεχίζεται το εντός έδρας αήττητο!
Μία ακόμη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Δόξα Ασσήρου, αυτή τη φορά κερδίζοντας με 5:0 σκορ τον Ιωνικό Ιωνίας για την 7η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Μ και μετράει 4/4 στο γήπεδό της με 12:0 τέρματα. Με τη νίκη που πέτυχε η Δόξα, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο του χατ τρικ με τη φανέλα της Ασσήρου πέτυχε ο Θεοδωρίδης, ενώ τα υπόλοιπα 2 τέρματα σημείωσαν οι Στεφανίδης και Κεχαγιάς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά κάνοντας κάποια λάθη στην προσπάθειά τους να δημιουργήσουν προβλήματα στους αντιπάλους. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές και δεν άφησαν περιθώρια στους παίκτες του Καστανιώτη.
Το 1:0 ήρθε στο 14ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά του Θεοδωρίδη, μετά από σέντρα του Τρικαλόπουλου, ενώ στο 25ο λεπτό ο Τρικαλόπουλος με τον Θεοδωρίδη “έσπασαν” το παθητικό οφσάιντ της άμυνας του Ιωνικού, βγήκαν σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Γιώτα όπου ο Τρικαλόπουλος έδωσε τη 2η ασίστ στον Θεοδωρίδη με τον επιθετικό της Ασσήρου να κάνει δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Ασσήρου συνέχισαν να πιέζουν και με ανεβασμένη την ψυχολογία τους έφτασαν και σε 3ο γκολ λίγα λεπτά πριν πάνε στα αποδυτήρια. Πιο συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό ο Στεφανίδης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και βλέποντας πως ο τερματοφύλακας του Ιωνικού βρισκόταν εκτός εστίας έπιασε φοβερό σουτ με τον Γιώτα να ακουμπάει με υπερένταση την μπάλα, αλλά αυτή βρήκε το κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία χαμένη ευκαιρία του Τρικαλόπουλου όταν το σουτ που έπιασε μέσα από τη μεγάλη περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 51′ μετά από σέντρα του Τσακιρίδη το σουτ του Τρικαλόπουλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Θεοδωρίδης πήρε το “ριμπάουντ” και με όμορφο γυριστό ψαλιδάκι από τη μικρή περιοχή έγραψε το 4:0. Το τελικό 5:0 διαμόρφωσε ο Κεχαγιάς μετά από όμορφη ασίστ του Στεφανίδη. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δύο ακόμη ευκαρίες για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Τρικαλόπουλου να βρίσκει για δεύτερη φορά το δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε και ο Παραλίκης σε σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ιωνικού.

Εκτός αποστολής για την ομάδα του Γιάννη Παγώνη έμειναν οι Τρόκας, Μπέσσας (τραυματίες), Λιόντας, Αγγελίδης, Λικέρι και Σταμπουλής Δημήτρης