Δόξα Ασσήρου: Δίκαιη επικράτηση κόντρα στον Ιάσων Αυγής και… τώρα το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕ Ευόσμου!

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η Δόξα Ασσήρου στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Ιάσων Αυγής. Το τελικό 1:4 διαμορφώθηκε χάρη στα τέρματα του Θεοδωρίδη(2), του Γιαγιάκου και του Στεφανίδη, ενώ από πλευράς γηπεδούχων σκόραρε ο Θεοδοσίου. Με τη σημερινή νίκη η Άσσηρος σκαρφάλωσε στη 2η θέση και πάλι στο ντέρμπι της επόμενης Κυριακής με πολύ καλή ψυχολογία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα το γκολ με εκτελεστή τον Θεοδωρίδη δείχνοντας πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση. Πιο συγκεκριμένα, στο 16ο λεπτό ο επιθετικός της Δόξας Ασσήρου Θεοδωρίδης, βλέποντας πως ο τερματοφύλακας Καράμπελας βρίσκεται εκτός εστίας έπιασε ένα έξυπνο πλάσε κρεμόντας τον και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Παγώνη είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν ακόμη περισσότερο το ρυθμό τους. Στο 40ό λεπτό ο Θεοδωρίδης σκόραρε εκ νέου με όμορφο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνιά του Καράμπελα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Ιάσων Αυγής μπήκαν καλύτερα και φάνηκαν πιο απειλητικοί. Έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να μειώσουν, με τη μπάλα να μη τους κάνει το χατήρι. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 58′ με πλασέ του Θεοδοσίου μέσα από την περιοχή του Καραβελίδη. Μετά το γκολ του Ιάσων Αυγής το παιχνίδι άνοιξε, ενώ δεν έλειψαν και τα δυνατά μαρκαρίσματα. Οι γηπεδούχοι, λίγο αργότερα είχαν και δοκάρι κυνηγώντας την ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν το 3ο γκολ για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από εκτέλεση φάουλ του Παραλίκη, ο αμυντικός της Δόξας Γιαγιάκος έπιασε όμορφη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ιάσων Αυγής.
Το τελικό 1:4 διαμόρφωσε ο Στεφανίδης, όπου σχεδόν από τα 40! μέτρα έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τον Καράμπελα και να καρφώνεται στα δίχτυα της εστίας του.

Εκτός αποστολής από πλευράς Δόξας Ασσήρου έμειναν οι Τρόκας, Μπέσσας (τραυματίες), Ευαγγέλου, Τσακιρίδης και Σταμπουλής Δημήτρης