Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

“Έκλεψε” τη νίκη η ΑΕ Ευόσμου κόντρα στη Δόξα Ασσήρου – Το διαιτητικό τρίο έκρινε την αναμέτρηση!

Ένα παιχνίδι που από την αρχή φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι ανάμεσα σε δύο διεκδικητές του φετινού Πρωταθλήματος. Δόξα Ασσήρου και ΑΕ Ευόσμου βρέθηκαν αντιμέτωπες σήμερα το απόγευμα για την 9η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στον 1ο όμιλο της Α1 κατηγορίας. Δυστυχώς όπως το διαιτητικό τρίο έκρινε εξ ολοκλήρου το παιχνίδι “κλείνοντας” τα μάτια σε δύο πεντακάθαρα πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ένα σε κάθε ημίχρονο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν και να βρουν χώρους στο γήπεδο. Στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καραμπατάκης από πλευράς Ασσήρου μπήκε στην περιοχή και αφού τσίμπησε τη μπάλα δέχτηκε μαρκαρισμα από αντίπαλο παίκτη, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Παγώνη ανέβασαν το ρυθμό τους και προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί όμως μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκορ δεν άλλαξε και οι παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0:0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσέλα, ο Καραβελίδης απέκρουσε τη μπάλα αλλά στην επανάληψη ο Κυριακίδης με κοντινό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0:1.
Μετά το γκολ της ΑΕ Ευόσμου το παιχνίδι πήγε στη δύναμη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες, αλλά και ο πάγκος της Δόξας Ασσήρου διαμαρτύρονται έντονα και για δεύτερο πέναλτι που δεν δόθηκε από το διαιτητή της αναμέτρησης Μπούτσικο, με τον τερματοφύλακα Αργυρόπουλο να “γκρεμίζει” τον ποδοσφαιριστή της Ασσήρου και στην επαναφορά η μπάλα βρήκε το δοκάρι μετά από κοντινό πλασέ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και με το σφύριγμα της λήξης από το διαιτητή, οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να διαμαρτύρονται για τα 2 πέναλτι που δε τους δόθηκαν, αλλά και τη συνολική εικόνα της σημερινής διαιτησίας. Από την άλλοι οι παίκτες της ΑΕ Ευόσμου πανηγύρισαν μία ίσως “τυχερή” νίκη (χάρη στις αποφάσεις του διαιτητή και των συνεργατών του) που τους εδραιώνει για την ώρα στην κορυφή της βαθμολογίας.