Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Πως τους πετσόκοψες έτσι ρε Γιάννη;; (Videos)

Οι Μιλγουόκι Μπακς είναι στον τελικό της Ανατολική Περιφέρειας του NBA, αφού πέτυχαν μεγάλη εκτός έδρας νίκη (111-115) απέναντι στους Μπρούκλιν Νετς και περιμένουν να μάθουν αντίπαλο, από την αναμέτρηση Φιλαδέλφια 76ερς – Ατλάντα Χοκς (3-3).

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν πάλι έναν εκπληκτικό Κέβιν Ντουράντ, τα «ελάφια» όμως είχαν έναν φοβερό, τρομερό και «διπλό» Γιάννη Αντετοκούνμπο με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ & 5 ασίστ, σε ένα συγκλονιστικό ματς που μέχρι το ημίχρονο η ομάδα του Στιβ Νας είχε ένα μικρό πρόβαδισμα.Απο εκεί και έπειτα, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με το σουτ του Ντουράντ 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, να στέλνει το ματς στην παράταση.Εκεί οι Μπακς με μεγάλα καλάθια του «Greek Freak» & του Κρις Μίντλετον πήραν το ματς και μαζί την σπουδαία πρόκριση.

Τα δωδεκάλεπτα28-25, 53-47, 81-82, 109-109. 111-115 (Παράταση).

Μπρούκλιν Νετς (Νας): Ντουράντ 48 (13/25 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 53:00), Χάρις 10 (3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκρίφιν 17 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπράουν 14 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρντεν 22 (3/5 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 10/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σάμετ, Γκριν.

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 50:08), Λόπεζ 17 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μίντλετον 23 (7/19 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα σε 52:21), Χόλιντεϊ 13 (3/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φορμπς.