Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για την Εθνική Χάντμπολ

Η Εθνική Χάντμπολ των Ανδρών πέτυχε πολύ σημαντική νίκη στο Ηράκλειο επί της Τουρκίας με 24-20 και έκανε το 2 στα 2 στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023 δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία.

Μετά την εκτός έδρας επιτυχία επί του Βελγίου την περασμένη Τετάρτη (3/11) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε νέα νίκη, αυτή τη φορά στα “Δύο Αοράκια” του Ηρακλείου Κρήτης με αντίπαλο την Τουρκία και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.

Οι παίκτες των Ζαραβίνα-Μαστορογιάννη είχαν το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού διατηρώντας μια διαφορά της τάξεως των 2-5 τερμάτων. Το πολύ καλό ξεκίνημα (7-2 στο 14′) έφερε αντίδραση από πλευράς Τουρκίας που μείωσε στο ένα γκολ (8-7) διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο μέρος (10-9).

Στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου οι διεθνείς μας πάτησαν πάλι το γκάζι και έφτασαν στο +5 (18-13 στο 45′) και κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι τη λήξη του αγώνα και το σκορ στο 24-20.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους διεθνείς μας που έδειξαν σε καλή κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια των αγώνων. Ξεχώρισαν οι Μυλωνάς (6 γκολ), Τζηράς (4 γκολ) και Κωστακίδης (3 γκολ). Από τους Τούρκους καλύτεροι ήταν ο Σιμσάρ με 5 τέρματα, ο Ατές με 4 και ο Σαράκ με 3.

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 24-20

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 3, Λιάπης, Μυλωνάς 6, Μάλλιος, Μιχαηλίδης 2, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 4, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 1, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ιλκέρ Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάνς, Ερτσεϊλιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκέκτεπε, Μπισέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σιμσάρ 5, Μπαμπατσάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουταχιά, Τσελεμπί, Σαράκ 3

Διαιτητές: Κίρκχολμ-Μόρτενσεν (Δανία)