Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός: Νίκη επί του Λαυρίου, χάνοντας όμως τραυματία τον Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ στο εξ αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League ,με τα βλέμματα όμως να στρέφονται στον τραυματισμό  του Νεμάνια Νέντοβιτς με πρόβλημα στο πόδι

Ο Παναθηναίκος επιβλήθηκε στο τέλος του αξιόμαχου Λαυρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 102-83 ,φέρνοντας τον πρώτο στην βαθμολογία μαζί με τον Ολυμπιακό με 1 ήττα . Μεγάλος άτυχος ήταν όμως ο  Νεμάνια Νέντοβιτς που αποχώρησε τραυματίας στο 4ο δεκάλεπτο στον αριστερό αστράγαλο υστερα απο πεσημο πάνω  σε πόδι αντίπαλου σε σουτ.

Ο προπονητής του τριφυλλιού Δημήτρης Πρίφτης δήλωσε χαρακτηριστικά για τον τραυματισμό του παίκτη του :” Ναι αυτή τη στιγμή το μόνο που υπάρχει στο μυαλό μας είναι ο τραυματισμός του Νέντοβιτς. Έχουμε αρκετά προβλήματα και ένα τέτοιο ακόμη δεν μπορούμε να το διαχειριστούμε, έχουμε και τις ιώσεις”.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος στα 30’20” που αγωνίστηκε, πρόλαβε να σημειώσει 22 πόντους (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή) και να γεμίσει την στατιστική του με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Από την άλλη, ο Πέτρος Γερομιχαλός (16 πόντοι με 3/4 τρίποντα) και ο Βασίλης Μουράτος (15 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν επιθετικά για το Λαύριο, που είδε τον Τάισον Κάρτερ να φτάνει κοντά στο νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι, 8 ασίστ).

Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά τον αγώνα με εξαιρετικό τον Νεμάνια Νέντοβιτς που είχε 8 με 3/4 σουτ πόντους έφτασε να προηγείτε +7 (17-10 στο 6′).Η διαφορά άνοιξε περισσότερο για τους πράσινους έχοντας καλες συνεργασίες και δυνατή άμυνα στα μετόπισθεν και έτσι τους βρήκε να βρίσκονται μπροστά στο 1ο δεκάλεπτο με +15 (31-16 ).

Η δεύτερη περίοδος  ανήκει στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη καθώς το Λαύριο με πρωταγωνιστές τον Νίκο Περσίδη που ήταν  συνεπής από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα) και τον Τζέρι Σμιθ να είναι καλός , το Λαύριο  γύρισε από το -13  ισοφαρίζοντας (36-36 στο 17′), υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να αλλάξει την άμυνά του σε ζώνη (2-1-2) πριν την λήξη του ημιχρόνου .Ο Παναθηναϊκός παίζοντας καλή άμυνα βγήκε ρυθμό και  στην επίθεση καθώς  ακολούθησαν εννέα αναπάντητοι πόντοι για το +9 (45-36) του 19ου λεπτού.

Η τρίτη περίοδος βρήκε το τρίφυλλι να αρχίζει έτσι όπως ακριβώς τελείωσε το ημίχρονο. Πάλι με καλές συνεργασίες στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα που δεν επέτρεπε τον Κάρτερ να βρει ρυθμό επιθετικά ανέβασε την διαφορά στους +12 (71-59) στο 28ο λεπτό.

Το Λαύριο όμως δεν τα παράτησε .Ο Τζέισον Κάρτερ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τον Πέτρο Γερομιχαλός να είναι σταθερά καλός οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δριμύτεροι για το -3 (75-72) με περίπου οκτώ λεπτά για το τέλος, μεταφέροντας ξανά την πίεση στην απέναντι πλευρά. Ωστόσο οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη με μια αντεπίθεση στο τέλος του αγωνα ,έριξαν τέλος σε αυτόν που σημαδεύτηκε απο τον τραυματισμό στου Νεμάνια Νέντοβιτς στον αριστερό αστράγαλο στο τελευταίο δεκάλεπτο την αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στην τελική επικράτηση (102-83) πετυχαίντας την 8η νίκη του σε 8 αγωνιστικές ,όντας πρώτος σε ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό στη 1η θέση της Α΄1 μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Μαγκλογιάννης – Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης):  Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Έβανς 22 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Πέρι 5, Μέικον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Καββαδάς 2, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αβδάλας, Μαντζούκας 4.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 12 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μουράτος 15 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κακλαμανάκης 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Περσίδης 12 (4/5 τρίποντα), Γερομιχαλός 16 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9 (1), Αμίνου 4, Πιλάβιος , Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 30/44 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 19/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 12/12 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λάρισα (12/12, 20:00), ενώ το Λαύριο δοκιμάζεται στο γήπεδο του Προμηθέα (11/12, 17:00).