Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός: Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο για τους πράσινους και νέα ήττα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε απο την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας αντέχοντας μόνο 1 ημίχρονο φτάνοντας τις 9 σερί ήττες εκτός έδρας στην Euroleague.Πλέον μετράει αρνητικό ρεκόρ 12 ηττών και 3 νικών, όντας προτελευταίος στην σχετική βαθμολογία.

Η Αρμάνι Μιλάνο απέδωσε τα προγνωστικά ,ότι είναι  σε εξαιρετική χρόνια και νίκησε και τον Παναθηναϊκό  αυτήν την φορά με  (75-54) στο Medioranum Forum του Μιλάνο κάνοντας πού καλό δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας κοντά στους 50 πόντους ενεργητικό. Πλέον μπορεί να κοιτάει με αξιώσεις την είσοδο στην 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Οι πράσινοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο. Η κατάρρευση της τρίτης περιόδου όμως (όπως αποτυπώθηκε στα πολλά λάθη που έγιναν) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά και να φτάσουν με άνεση στην νίκη με 20 πόντους διαφορά.

Τα λάθη του τριφυλλίου ήταν αυτά που έδωσαν στην Αρμάνι την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκόρ και να βρει ρυθμό στο 2ο ημίχρονο. Οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν στην τρίτη περίοδο όσα λάθη (7) είχαν σε όλο το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το -4 (33-29) της ανάπαυλας να γίνει -15 (57-42) στο 30ό λεπτό -δίχως να υπάρξει επιστροφή.

MVP

Ο Ντέβον Χολ ήταν αυτός που τελείωσε τον αγώνα με περισσότερους πόντους από κάθε άλλον παίκτη της ιταλικής ομάδας, αυτός που όμως έκανε τη διαφορά όταν όλα παρέμεναν ρευστά, ήταν ο Κάιλ Χάινς. Ο πολύπειρος σέντερ έκανε μεγάλη ζημιά είτε με τα σουτ μέσης απόστασης , για να τελειώσει τον αγώνα με 14 πόντους (με 6/7 δίποντα και 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 26’12” συμμετοχής.

Αγώνας:

O Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα ,έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Νταρίλ Μέικον (9 πόντοι σε 10 λεπτά) μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και βρίσκοντας ρυθμό και απο την άμυνα βρέθηκε να προειγήτε στο 1ο δεκάλεπτο (15-19 ) δίχως να έχουν ιδιαίτερα προβλήματα απο τον αντίπαλο .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ,συνεχίζοντας στο ίδιο χαμηλό τέμπο το τριφύλλι κατάφερε να κρατήσει μακριά απο το καλάθι την ομάδα του Έτορε Μεσίνα .Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός για την Αρμάνι κάτι  που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και αποτυπώθηκε και απο το σκορ (33-29) στο 1ο ημίχρονο.

Δυστυχώς αυτή η πού καλή προσπάθεια στων πρασίνων δεν καρποφόρησε για πολύ .Στο  2ο ημίχρονο οι πράσινοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, επιτρέποντας στους παίκτες του Έτορε Μεσίνα να φτάσουν στο +16 (45-29 στο 25′) δίχως να χρειαστεί να πατήσουν το γκάζι. Η αντίδραση ήταν μόνο παρωδική  από την πλευρά του τριφυλλιού, για να προκύψει το -15 (57-42) του 30ού λεπτού γκρεμίζοντας αυτό που έχτιζε 2 δεκάλεπτα.

Η τελευταία περίοδος ήταν σαν μια επανάληψη της 3ης.Ο Παναθηναϊκός δεν κρατούσε πλέον τη τύχη στα χέρια του και δεδομένου ότι οι παίχτες του Μεσίνα είχαν βρει ρυθμό ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψει στον αγώνα το τρίφυλλι ξανα. Έτσι ο αγώνας κύλισε με αυτόν τον ρυθμό έως το τέλος του.

Η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση (75-54), υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην ένατη  διαδοχική εκτός έδρας ήττα για φέτος στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Γκαρθία – Ράτσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 33-29, 57-42, 75-54.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι (6 ριμπάουντ), Χολ 19 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ντιλέινι 7 (3/9 σουτ, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνιελς 9 (1/5 τρίποντα), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 22/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 10/12 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 13/32 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 4/7 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα κλείσει τον α’ γύρο της regular season με τα παιχνίδια απέναντι σε Μπαρτσελόνα (εντός) και Ολυμπιακό (εντός), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα αντιμετωπίσει πρώτα τη Ρεάλ Μαδρίτης (εντός) και εν συνεχεία τη Ζάλγκιρις (εκτός).