Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Serie A: Η Ρόμα «καθάρισε» και την Αταλάντα και κυνηγάει την 4άδα

Η Ρόμα επικράτησε κόντρα στην Αταλάντα με 1-0 στην έδρα της ενόψει της 28ης αγωνιστικής της Serie A και συνεχίζει να κυνηγάει τον στόχο της που είναι το να «πιάσει» την τετράδα.

Σημαντική η σημερινή ( 5/3) νίκη για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο που νίκησε  την Αταλάντα χάρη στο γκολ του Έιμπραχαμ, αφού έπιασε τους τους 47 πόντους και πλέον ισοβαθμεί με την Αταλάντα στην έκτη θέση στο -4 από την τετράδα.

Οι «τζιαλαρόσι» προηγήθηκαν στο 32΄με τον γκολ του Τάμι Έιμπραχαμ και σχεδόν σε όλο το α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι. Η Αταλάντα έχασε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 51′ με τον Φρόιλερ. Η Ρόμα απάντησε στο 64ο λεπτό, με προσπάθεια του Μαντσίνι να φεύγει λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Ρόμα κράτησε το προβάδισμα έως το φινάλε, παρά την πίεση της Αταλάντα.

Στο φινάλε του αγώνα αμφότερες οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες καθώς στο 90+4 ο Μάρτεν ντε Ρόου πήρε 2η κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ στο 90+6 ο ‘ αποβλήθηκε και ο Μχιταριάν.

ΜΑΝΙΑ ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ
Σπουδές: 1ο ΙΕΚ Ηρακλείου προϋπηρεσία: post game, tharkis sport, prismasport, sportsnews 24/7, ert open 106,7