Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ανασκόπηση της 6ης αγωνιστικής: Ποιοι περνάνε στους ‘’16’’ – Ποιοι συνεχίζουν στο Europa League και ποιοι μένουν εκτός Ευρώπης

Την Τρίτη 1/11 και την Τετάρτη 2/11 ολοκληρώθηκε η 6η και τελευταία αγωνιστική για την φάση των ομίλων του UEFA Champions League για την σεζόν 2022-23. Την παράσταση έκλεψε ο αγώνας της Πόρτο με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Το ματς τελείωσε 2-1 με τους ”δράκους” να μην αφήνουν πολλά περιθώρια στους ”ροχινμπλάνκος”, οι οποίοι με την ήττα τους και σε συνδυασμό με το παιχνίδι της Λεβερκούζεν κόντρα στην Μπριζ, το οποίο έληξε  0-0, τερμάτισαν στην 4η θέση του ομίλου αποχαιρετώντας τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από νωρίς. Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Ταρεμί, μετά από ασίστ του Εβανίλσον, ενώ το 2-0 ήρθε στο 24ο λεπτό από τον Εουστάκιο.  Το γκολ της Ατλέτικο ήρθε στο 90+5 έπειτα από αυτογκόλ του Ιβάν Μαρκάνο διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Τρομερά παιχνίδια είδαμε και στον 4ο όμιλο, ο οποίος αποδείχτηκε όμιλος ‘’φωτιά’’, καθώς η Άιντραχτ, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε με τα γκολ του Καμάντα στο 62ο λεπτό από πέναλτι και του Μουανί στο 72ο λεπτό, να κερδίσει  την Σπόρτινγκ, μέσα στην έδρα της, 2-1 αφήνοντάς την στην 3η θέση του ομίλου, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου, η Τότεναμ κατάφερε να αποδράσει από το Βελοντρόμ και να κερδίσει την Μαρσέιγ 1-2 με γκολ το οποίο ήρθε στο 90+5 από τον Χόιμπιεργκ, γκολ το οποίο αφήνει την Γαλλική ομάδα εκτός Ευρώπης. Τέλος η Ρεάλ έκανε ”πάρτι” μέσα στο Μπερναμπέου κερδίζοντας την Σέλτικ 5-1 ενώ σε έναν καταιγιστικό από γκολ αγώνα η Μπενφίκα διέλυσε εκτός έδρας την Μακάμπι Χάιφα 6-1 κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση του 8ου ομίλου.

Ποιοι συνεχίζουν ”16”, ποιοι συνεχίζουν στους ”32” του Europa League και ποιοι μένουν εκτός Ευρώπης.

Νάπολι, Λίβερπουλ, Πόρτο, Μπριζ, Μπάγερν Μονάχου, Ίντερ, Τότεναμ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Τσέλσι, Μίλαν, Ρεάλ Μαδρίτης, Λειψία, Μάντσεστερ Σίτι, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Μπενφίκα και Παρί Σεν Ζερμέν είναι οι ομάδες που θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση του Champions League ενώ Άγιαξ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Μπαρτσελόνα, Σπόρτινγκ, Σαλτσμπουργκ, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Σεβίλλη και Γιουβέντους Θα συνεχίσουν στο Europa League. Τέλος οι ομάδες που μένουν εκτός Ευρώπης είναι οι: Ρέιντζερς, Ατλέτικο Μαδρίτης, Βικτόρια Πλζεν, Μαρσέιγ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Σέλτικ, Κοπεγχάγη και Μακάμπι Χάιφα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Τρίτη 1/11

• Λίβερπουλ – Νάπολι 2-0 ( Σαλάχ 85′, Νούνιες 90+8′ )
  • Ρέιντζερς – Άγιαξ 1-3 ( Ταβερνιέ 87′ (πεν) – Μπερκχούις 4′, Κούντους 29′, Κονσεισάο 89′)
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπρίζ 0-0
  • Πόρτο – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 ( Ταρεμί 5′, Εουστάκιο 24′,- Μαρκάνο 90+5′ (αυτ) )
  • Μπάγερν Μονάχου – Ίντερ 2-0 ( Παβάρ 32′, Τσούπο-Μότινγκ 72′)
  • Βικτόρια Πλζεν – Μπαρτσελόνα 2-4 ( Χόρι 51′(πεν), 63′ – Αλόνσο 6′, Τόρες 44′,54′, Τόρε 75′ )
  • Μαρσέιγ – Τότεναμ 1-2 ( Μπεμπά 45+2′ – Λενγκλέ 54′, Χόιμπιεργκ 90+5′ )
  • Σπόρτινγκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 ( Αρτούρ 39′ – Καμάντα 62′(πεν), Μουανί 72′ )

Τετάρτη 2/11

• Τσέλσι – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 ( Στέρλινγκ 18′, Ζακάρια 30′ – Πέτκοβιτς 7′ )
  • Μίλαν – Σάλτσμπουργκ 4-0 ( Ζιρού 14′, 57′, Κρούνιτς 46′, Μεσίας 90+1′ )
  • Ρεάλ Μαδρίτης Σέλτικ 5-1 ( Μόντριτς 6′(πεν), Ροντρίγκο 21′(πεν), Ασένσιο 51′, Βινίσιους Τζούνιορ 61′, Βαλβέρδε 71′ – Ζότα 84′ )
  • Σαχτάρ Ντόνετσκ – Λειψία 0-4 ( Νκουκού 10′, Σίλβα 50′, Σζομποσλάι 62′, Μποντάρ 68′(αυτ) )
  • Κοπεγχάγη – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 ( Χάραλντσον 41′ – Αζάρ 23′ )
  • Μάντσεστερ Σίτι – Σεβίλλη 3-1 ( Ρίκο Λιούις 52′, Άλβαρες 73′, Μαχρέζ 83′ – Ράφα Μιρ 31′ )
  • Γιουβέντους – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 ( Μπονούτσι 39′ – Μπαπέ 13′, Μέντες 69′ )
  • Μακάμπι Χάιφα – Μπενφίκα 1-6 ( Τσέρι 26′(πεν) – Ράμος 20′, Μούσα 59′, Γκριμάλντο 69′, Ράφα Σίλβα 73′, Αραούχο 88′, Ζοάο Μάριο 90+2′ )