Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Όλα εξαρτώνται από την ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ που πέρασε με ανατροπή από την Καλλίφυτο! (pics)

Ετεροχρονισμένο γκολ-δώρο… κορυφής!
Τη Δευτέρα που μας πέρασε ο κρηνιδιώτης επιθετικός άφησε πίσω του τα 30 χρόνια ζωής και «πάτησε» στα 31 και πέντε ημέρες μετά φρόντισε εκτός του πολύ όμορφου και συμβολικού δώρου (σ.σ. μπρελόκ με τον αετό της ομάδας) που έκανε σε όλο το ποδοσφαιρικό τιμ της Προσοτσάνης, να κλείσει με ακόμα πιο ωραίο τρόπο τούτη την εβδομάδα για τον ίδιο!

Αναφερόμαστε φυσικά στο «χρυσό» σκόρερ των πρωτοπόρων Σάββα Ευκαρπίδη, που ερχόμενος από τον πάγκο στο 63’ στη θέση του Κωνσταντινίδη, εκμεταλλεύτηκε την 9η ασσίστ του Τόπι και με πλασέ στην κίνηση πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στην κορυφή, μόλις έξι στροφές πριν την πτώση της καρό σημαίας του φετινού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι του Θωμά Ματρακούκα μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της Καλλιφύτου κι έχοντας σωστά ένα ακυρωμένο γκολ στο 1ο 5άλεπτο, έδειχναν σαφώς πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι πέραν της κλασσικής ευκαιρίας σχεδόν με το «καλησπέρα» του Ματζιάρη έμειναν μακριά από τα καρέ του Τσαγκαλίδη μέχρι το ημίωρο.
Το γκολ του Ασλανίδη στο 25’ αποτέλεσε το «ξυπνητήρι» μπροστά στο φάσμα μιας ήττας που θα κρατούσε τους περσινούς πρωταθλητές στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και με μπροστάρη το Χρήστο Αστερίου (1:1 στο 30’) έφεραν το ματς στα ίσια και την ψυχολογία προς την «μπλε» πλευρά του ζευγαριού.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα που έψαξε με πείσμα τη νίκη δεν ήταν άλλη απ’ αυτή του Φώτη Χατζηκυριάκου: οι φιλοξενούμενοι πήραν την μπάλα στα πόδια, έψαξαν άλλες φορές σωστά κι άλλες ανορθόδοξα να διασπάσουν την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη του Εθνικού Αστέρα, που όσο κυλούσε ο χρόνος όλο και συσπειρωνόταν γύρω από την περιοχή του νεαρού τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως με αιχμή του δόρατος τον Παρουτσή να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, αλλά όποτε χρειάστηκε η άμυνα ή ο Αβραάμ κράτησαν το τρίποντο «ζωντανό», για να έρθει δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 ο Σάββας Ευκαρπίδης να σημειώσει το 6ο του φετινό γκολ και 2ο μέσα στο 2023, ωστόσο όπως και με το Καλαμπάκι έτσι και σήμερα ήταν γκολ-νίκης!
Στα 8’ που κράτησε ο ρέφερι της αναμέτρησης οι της Προσοτσάνης κράτησαν με την εμπειρία τους μακριά από την περιοχή του Αβραάμ τους αντιπάλους τους και δικαίως στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη που όχι μόνο τους ανέβασε όπως γράψαμε και παραπάνω στην κορυφή, αλλά τους έδωσε ψυχολογική ντόπα ενόψει της μεγάλης κόντρας της… Μεγάλης Τετάρτης!

Λεπτό προς λεπτό:

3’. Ο Γουνατίδης σημαδεύει στην περιοχή τον Ματζιάρη που από πλεονεκτική θέση σουτάρει μόλις άουτ.

12’. Από την πάσα του Μαντά ο Ασλανίδης πλασάρει για να σώσει ο Αβραάμ και προ γραμμής ο Καλαϊτζής απομακρύνει οριστικά τον κίνδυνο του 1:0.

13’. Κακή έξοδος του Αβραάμ σε σέντρα του Παρουτσή, η κεφαλιά του Ασλανίδη προ κενής εστίας φεύγει άουτ.

18’. Ο Πετρίδης από μακρινή απόσταση και καλό οπτικό πεδίο δοκιμάζει το πόδι του με την μπάλα να φεύγει άουτ.

1:0 στο 25’. Κάθετη του Μαντά ο Παρουτσής σε θέση οφσάιντ δε συμμετέχει στη φάση κι ο Ασλανίδης βλέποντας την άμυνα της Προσοτσάνης να έχει «κολλήσει» πλασάρει τον εξελθόντα Αβραάμ βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

1:1 στο 30’. Άμεση η απάντηση της Προσοτσάνης, με το φάουλ του Κωνσταντινίδη να διώχνει η άμυνα και τον Καλαϊτζή να επαναφέρει την μπάλα στα καρέ κι ο προωθημένος Αστερίου με το 1ο του φετινό γκολ φέρνει το ματς στα ίσια.

36’. Σουτ του Τόπι εκτός περιοχής αλλά κι εκτός εστίας.

37’. Μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, όταν από την σέντρα στο ύψος του πέναλτι του Τόπι ο Κ. Τσακμακίδης σουτάρει με τον Τσαγκαλίδη να πραγματοποιεί σωτήρια για την ομάδα του επέμβαση.

38’. Κόρνερ του Κωνσταντινίδη με τον Γουνατίδη να κερδίζει την κεφαλιά ωστόσο δε σημαδεύει εστία και η μπάλα περνάει άουτ.

45’. Με τη λήξη του ημιχρόνου ο Καλαϊτζής επιχειρεί το δυνατό σουτ που φεύγει εκτός.

47’. Με καλές προϋποθέσεις το σουτ του Κωνσταντινίδη η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

49’. Ίδια η κατάληξη στο σουτ του Τόπι.

57’. Η σέντρα του Τόπι είναι για τον Κωνσταντινίδη που πατάει στο Γουνατίδη σουτ εντός περιοχής κι εκτός εστίας, άουτ.

59’. Ο Παρουτσής επιχειρεί το σουτ θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Αβραάμ που μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

63’. Ο Καλαϊτζής από αριστερά σεντράρει κι ο προωθημένος όπως στο γκολ της ισοφάρισης Αστερίου πιάνει την κεφαλιά, αυτή τη φορά όμως στέκεται άτυχος καθώς σημαδεύει το αριστερό δοκάρι.

76’. Από δεξιά ο Τσαγκαλίδης σεντράρει παρ’ ολίγο ο Φερσιζίδης να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αυτή φτάνει στο Μελενικιώτη μετά την πάσα του Καλαϊτζή, ωστόσο η κεφαλιά του απομακρύνεται από τον τερματοφύλακα.

77’. Στο κόρνερ ο Καλαϊτζής, πιο ψηλά ο Παυλίδης νέα κεφαλιά άουτ.

78’. Η πίεση συνεχίζεται από αέρος, αυτή τη φορά ο Μελενικιώτης βρίσκει τον Τόπι που κερδίζει την κεφαλιά στα χέρια του Τσαγκαλίδη.

80’. Νέα σέντρα του Τσαγκαλίδη πλασέ του Τόπι από το ύψος του πέναλτι η μπάλα φεύγει άουτ.

81’. Στην κόντρα επίθεση ο Παρουτσής φτάνει απέναντι στον Αβραάμ, όμως πλασάρει εκτός εστίας.

1:2 στο 88’. Βαθιά μπαλιά από το χώρο άμυνας ο Τόπι τσιμπάει όσο έπρεπε την μπάλα με το κεφάλι κι ο Ευκαρπίδης προλαβαίνει στο σπριντ τον Ταχτσόγλου και με υποδειγματικό πλασέ σήμα-κατατεθέν του προ του εξελθόντα Τσαγκαλίδη τη στέλνει στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας και την ομάδα του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

97’. Ο χρυσός σκόρερ στην αντεπίθεση σουτάρει, δίνοντας την ευκαιρία στο νεαρό τερματοφύλακα της Καλλιφύτου να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ (Θωμάς Ματρακούκας): Τσαγκαλίδης, Κυριακίδης, Νεοφυτίδης (89’ Ωραιόπουλος), Σεμπελίδης, Τσάκαλος (52’ Ουρσούζης), Ταχτσόγλου, Φουρουντζής, Φερσιζίδης, Ασλανίδης (67’ Σαχανίδης), Μαντάς, Παρουτσής

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Μελενικιώτης, Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Πετρίδης, Ματζιάρης (31’ Κ. Τσακμακίδης), Ρούσσος (63’ Παυλίδης), Γουνατίδης (74’ Τσαγκαλίδης), Κωνσταντινίδης (63’ Ευκαρπίδης), Τόπι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής:

• Άγιος Αθανάσιος-Κάτω Νευροκόπι 1:0 (90’ πέν. Παπαζώτος)
  • Χωριστή-Νέα Αμισός 1:0 (45’ πέν. Αμανατίδης)
  • Καλαμώνας-Αμπελόκηποι 3:1 (2’ Ιωαννίδης-14’ Ντόβας-90’ Θ. Αλμανίδης / 3’ Μήτρε)
  • Καλλίφυτος-Προσοτσάνη 1:2 (25’ Ασλανίδης / 30’ Αστερίου-88’ Ευκαρπίδης)
  • Ξηροπόταμος-Δοξάτο 1:1 (20’ Τανούσι / 57’ αυτ. Πάππος)
  • Αλιστράτη-Καλή Βρύση 2:0 (70’ Κεραμυδάς-75’ Υψηλός)
  • Πετρούσα-Καλαμπάκι 0:3 (63’&65’ Τζιβανάκης-90’ Καπτέλι)

ΡΕΠΟ: Βώλακας