Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εύκολη νίκη για το «τριφύλλι » που παραμένει στην πρώτη θέση

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν άφησε περιθώριά στο Περιστέρι για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ανεβάζοντας  στροφές ενόψη του αγώνα για την Euroleague στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό την Πέμπτη το βράδυ .

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα το Περιστέρι  (75-57) για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και παρέμεινε στην 1ή θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με όπλο την άμυνα πείρε απο νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησε έως το τέλος του αγώνα δείχνοντας έτοιμη για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (17/3, 21:00).

Σέ έναν αγώνα ακόμα το «τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς πέντε  παιχτες (ΠαπαπέτρουΓιόβιτςΜαντζούκας, Σαντ Ρος και Καββαδά) και παρατάχθηκε στον αγώνα με παίχτες που δεν έχουν αγωνιστεί ξανά (Νεοκλής Αβδάλας, Εμμανουήλ Δήμου), ωστόσο κατάφερε να κερδίσει εύκολα τον αγώνα .

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» έχοντας 17 πόντους και 7 ριμπάουντ με ενώ στα θετικά για τον Δημήτρη Πρίφτη ήταν η επιστροφή του Ντάριλ Μέικον (16π., 5ριμπ., 3ασ.) στις καλές εμφανίσεις. Άλλη μια καλή εμφάνιση και για τον Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 8ριμπ.).

Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε απο νωρίς πολύ δυνατά στον αγώνα και κέρδισε μεγάλες διαφορές . Προηγήθηκε απο νωρίς με +8 (8-0 στο 3′) με πολύ καλή άμυνα και διαρκή κίνηση στην επίθεση δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Μίλαν Τόμιτς .

Στην δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Παναθηναϊκού δεν κατέβασαν τον ρυθμό της άμυνας και ανέβαζαν ρυθμό επιθετικά , προηγήθηκαν με +20 (37-17 στο 18′) για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι την ανάπαυλα (40-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα .Με εξαίρεση δυόμιση λεπτά όμως δεν το έκανε, με αποτέλεσμα το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει να είναι το -11 (49-38 στο 28′). Ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και επανάφεραν ξανά την διαφορά στου 19 πόντους ξανά (62-43 στο 33′), με τον επιθετικό πλουραλισμό να αποτελεί το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική .Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την διαφορά έως το τέλος του αγώνα τέλος και διατηρήθηκε πρώτος στην Α΄1 .Ήταν έναν καλό τέστ για την μάδα του Δημήτρη Πρίφτη αφού την Πέμπτη το βράδυ φιλοξενείτε στο ΣΕΦ απο τον Ολυμπιακό για την Eurolaegue .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κασελάκης 7 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 17 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1/8 τρίποντα), Δήμου, Μποχωρίδης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβδάλας, Χουγκάζ 2, Έβανς 1 (5 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μωραΐτης 11 (1/8 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 9 (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 1 (4 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/5 τρίποντα), Κόζι 4 (1/7 σουτ), Πέτεγουεϊ 3 (1), Γκίελο 5 (1/7 τρίποντα), Χρηστίδης, Αγκμπελίς.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/36 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 15/22 βολές, 48 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 13/30 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 7/13 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται στην έδρα του Ολυμπιακού για την EuroLeague και ακολούθως κοντράρεται εκτός έδρας με τον Κολοσσό, ενώ το Περιστέρι επιστρέφει στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.